0 (452) 777 53 33

Sosyal Medyada Biz}

Resmi Online Satış Mağazamız ACILDI.
Tüm AŞÇI BAHARATLARI ürünleri Mağaza Satış Fiyatlarını AsciMarket.com'dan Satın Alabilirsiniz.
Alışveriş Yap

En Sağlıklı 7 Baharat

En Sağlıklı 7 Baharat
  • ADAÇAYI

Adaçayı son derece kokulu bir ottur. Yapılan araştırmalar neticesinde zeka üzerinde geliştirici etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Bu tarzda ki olumlu etkiler sayesinde adaçayı birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Adaçayı kapsülü kullanan denekler yapılan bellek testlerinde başarı göstermişlerdir.

Ayrıca adaçayı ruh halinde de olumlu etkiler göstermektedir. Özellikle sinirli bireylerin yatıştırılmasına ve gevşemesine yardımcı olmaktadır.

Alzheimer hastalığın da erken belirtilerinde kullanıldığı taktirde bu belirtilerin yavaşladığı gözlemlenmektedir.  Aynı zamanda mide sorunlarında ve boğaz ağrılarında da kullanılmaktadır. Diyet yapan kişiler de yine ada çayı kullanmaktadır. Ada çayı her öğünde bir bardak olarak tüketilebilmektedir.

Asvita ada çayı kutularımıza ürünler bölümünden bakabilir ve en yakın mağazadan satın alabilirsiniz.

  • Zerdeçal

Faydalı baharatlar listesinde 2. Sıraya koyduğumuz zerdeçal köri sosunun içerisinde bulunmakta olan 10 farklı baharattan bir tanesidir. Aynı zamanda da ona rengini veren baharattır. Yapılan araştırmalar neticesinde zerdeçalın beyin sağlığına ve yaşlanmaya bağlı olarak gelişmekte olan bilişsel sağlığa da olumlu etkileri gözlenmemiştir. Aynı zamanda da bazı hastalıklara karşı kullanılmaktadır.

Zerdeçal yemeklerde kullanılabilmektedir. En yaygın kullanımı ise köri baharatı dahilinde kullanıldığı şekildir. Özellikle yumurtalı ve tavuklu yemeklerde ve ton balıklı salatalarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Köri sosu, tavuk yemeklerine çok yakışan bir baharattır. Bunun dışında ise zerdeçal bal ile karıştırılmaktadır ve bu şekilde de tüketilmektedir.

  • Kekik

Şaşırtıcı bir bilgi ile giriş yapalım bir çay kaşığı kekiğin antioksidan etkisinin 3 bardak kıyılmış brokoli ile eşdeğer olduğunu biliyor musunuz? Kekik aynı zamanda hazmı kolaylaştıran bir etkiye de sahiptir. Solunum yolu ile yaşanan problemlere karşı da kullanıldığı görülmektedir.

Kekik sadece bu gibi şeyler için kullanılmakla kalmayıp özellikle et yemeklerinde de tercih edilmektedir. Hemen hemen her yemeğe lezzet katmak için kekik kullanabilirsiniz. Makarnasından pizzaya et yemeklerine her türlü yiyecek ile tercih edilmektedir. Ayrıca kekik yağı da üretilen bir bitkidir ve yemeklere de katılarak kullanılabilmektedir.

  • Nane

Hazımsızlık için ve mide bulantısını giderebilmek için kullanılmakta olan nane aynı zamanda midede ki biriken gazın azaltılması adına da kullanılabilmektedir. Ayrıca stres giderici ve rahatlık veren özelliği de bulunmaktadır. Soğuk algınlıklarında da kullanılmakla birlikte öksürüğe de iyi geldiği bilinmektedir. Diş ağrısına karşı kullananlar da bulunmaktadır ve ağız kokusunu gidermektedir.

Nane yemeklerin de baş tacıdır. Yemeklere lezzet katmak adına kullanılabileceği gibi çayı da yapılarak tüketilmektedir. Beş adet nane yaprağını beş dakika civarında demleyin ve sonrada süzerek soğutun sonrasında da gargara yaparak kullanabilirsiniz.

  • Zencefil

Zencefilin 1 çay kaşığı bir bardak ıspanaklı ile aynı antioksidan özelliklerine sahipmiş. Zencefil çok faydalı bir bikridir. Ve faydaları saymakla bitmemektedir. Soğuk algınlıklarında kullanabileceğiniz gibi balgam söktürücü özelliliği de bulunmaktadır. Ayrıca bulantı gidermektedir.

Zencefil sert yapıda ve şekerli bir bitkidir. Zencefil tozunu taze meyve dilimlerinin üzerine serperek kullanabileceğiniz gibi soğuk yoğurt veya dondurma gibi yiyeceklerle de karıştırarak tüketebilirsiniz.   Ayrıca zencefil bal ile karıştırılarak da tüketilebilmektedir. Buharda pişirilmiş havuç ile birlikte ızgara somon filelere de ekleyerek tüketebilirsiniz.

  • Biberiye

Biberiye de son derece faydalı bitkilerden bir tanesidir. Bu baharatlar genelde kolaylıkla bulup tüketebileceğimiz baharatlardır. Biberiyenin içerisinde bulunanlar birçok faydaya sahiptir. Biberiye eski zamanlarda baş ağrılarının giderilmesi için kullanılmaktaydı ayrıca da konsantrasyonun arttırılması için de kullanılmaktadır.

Biberiye et yemeklerinde ve domates soslarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Domates sosunu marine ederken kullanabileceğiniz biberiyeyi kek veya tahıllı ekmeklerde de kullanılabilmektedir. Baş ağrısı için kullanacaksanız eğer o zaman kuru biberiyeyi ayırmanız ve içmeden hemen önce sıcak suyun içerisinde ortalama 5 dakika civarında demleyerek tüketin.

  • Tarçın

Tarçın hayatımızın her alanında bizlerin karşısına çıkan baharatlardan bir tanesidir. Yulaf ezmesi ve elma gibi besinlerle özellikle tercih edilmekte olan tarçın sağlık konusunda da oldukça faydalı bir baharat türüdür. Araştırmalar neticesinde tarçının şeker hastaları için oldukça yararlı olduğu gözlemlenmiştir.

Mide rahatsızlıkları ve karın ağrılarında da etkileri gözlemlenen tarçının kötü kokuları giderdiği ishal ve öksürüğü kesmekte de destek sağladığı bilinmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN